Som forelder har du en av verdens viktigste oppgaver: Å skape trygghet og styrke i barnet ditt, slik at det står godt rustet for framtida. 

Dette foreldreveiledningskurset er skreddersydd for å hjelpe deg med å bygge en trygg og sterk relasjon til barnet ditt.

Kurset handler om å styrke samspillet mellom deg og barnet, med fokus på varme, forståelse og gode dialoger. En viktig del av innholdet, er at det tar hensyn til familiens kultur og verdier: Vi bygger videre på det som allerede fungerer godt hos dere!

  • Kurset passer for alle foreldre eller omsorgspersoner med barn fra 0-18 år og går over 12 uker. Arrangres vinter og høst ved Hamar helsestasjon. 
  • På kurset som kjøres vinteren 2025 har vi ekstra fokus på familier med minoritetsbakgrunn, og vi har med tolk ut fra behov. Kurset nå er på arabisk og neste planlagte kurs er Tigrinja.

Hva skjer på kurset?

  • Hver samling har et nytt tema, og det legges opp til mye diskusjon og refleksjon i gruppa.
  • Mellom samlingene oppfordres du til å prøve ut nye tilnærminger og øvelser hjemme sammen med barnet ditt – en flott mulighet til å utforske samspillet dere imellom!
  • Gruppa ledes av helsesykepleiere ved Hamar helsestasjon, som er sertifiserte veiledere. 

Hvorfor delta?

Kurset gir deg praktiske verktøy for å håndtere hverdagsutfordringer, styrke båndet mellom deg og barnet ditt og gi deg trygghet som forelder. Du får også møte andre foreldre i samme situasjon, utveksle erfaringer og bygge et nettverk.

Er du interessert? Meld fra på Hamar helsestasjon og gi barnet ditt det beste grunnlaget for en trygg og positiv oppvekst. 

Kurset følger foreldreveiledningsprogrammet ICDP, som står for International Child Development Program. Dette tar utgangspunkt i utviklingspsykologi, trygg tilknytning og samspillsituasjoner mellom foreldre/omsorgsperson og barn. ICDP vektlegger de positive sidene ved familiens kultur. 

Les mer om foreldreveiledningsprogrammet ICDP

Kontaktperson: 
Leila Barmaki 
Tlf.: 918 01 137