Første og siste setning

Performancen Første og siste setning fremstår som et langt dikt hvor den første og siste setning i bøker billedkunstneren og teaterregissøren Kjetil Skøien har lest de siste førti år, leses høyt.
Kjetil Skøien er en lesehest. De siste førti årene har han lest
daglig. I Skøiens bokhyller står bøkene plassert alfabetisk etter forfatternes etternavn. Skøien har ikke lånt bøker på biblioteker, han leser bare bøker han eier selv.
Prosjektet utvikler seg hele tiden ved at hver gang Skøien er ferdig med å lese en bok, legges første og siste setning inn i manuset, der de hører hjemme. Leser han for eksempel i morgen en roman av George Perec vil den første og siste setningen presse seg inn på riktig sted i manuset blant forfattere på P og skape en ny tekstsammenheng.
Gulvet vil være fylt med bøker som Skøien står på. Under og etter performancen selges disse for 20 kroner per bok.
Kjetil Skøien (f. 1952)
er norsk teaterregissør, scenograf, skuespiller, danser, billedkunstner og lyriker. Skøien etablerte kunstnergruppen Passage Nord Project i 1986, og har siden laget forestillinger med dansere, skuespillere og sangere på scenen. I teatersammenheng har Skøien arbeidet mye med lyriske tekster. Som billedkunstner arbeider han med video, foto, maleri, installasjon og performance.
Gratis inngang.