Frøbiblioteket i Hamar spirer videre
Nå har frøbiblioteket i Hamar blitt selvbetjent , og det gjør det enklere å komme i gang med dyrking.
– Vi var spente på mottakelsen, men responsen har vært veldig positiv. Folk stopper opp, blir nysgjerrige og tar seg tid til å utforske, forteller Therese Enger, kunst og arrangementsansvarlig i Hamar bibliotek.
Fra frø til spire
– Prinsippet er enkelt: du kan åpne skuffer, se på frøene og fylle akkurat det du ønsker å ta med deg hjem. Du låner, dyrker, sanker og leverer tilbake, forklarer Therese.
– I fjor fikk vi én rødbete
Blant de som var innom i dag var Alice Pihl og Darren Callery:
– Vi er nybegynnere og prøver oss litt fram. I fjor fikk vi bare én rødbete, sier de med et smil.
Likevel ga det mersmak, og nå gleder de seg til å prøve squash, agurk og tomater.
– Det er veldig fint å kunne komme hit og teste litt forskjellig. Det gjør det lettere å komme i gang, forklarer de.
Små frø, stor verdi
– Det vil komme flere typer frø etter hvert. Alle frøene er økologiske og godt tilpasset norske forhold, forteller Therese.
– Frøbiblioteket er også en liten dugnad. Sammen kan vi bidra til å få Hamar til å blomstre, legger hun til.
Velkommen innom!
Enten du har hage, balkong eller bare en vinduskarm, her er det plass til å prøve. Du finner også honningen fra Urbane Bier til salgs på samme sted.
En del av Miljøuka
Frøbiblioteket er en del av Miljøuka, som markeres med Miljødagen i Hamar kulturhus lørdag 2. mai. Her blir det aktiviteter, inspirasjon og fokus på bærekraft.
Frøbiblioteket er et samarbeid mellom Hamar kommunes avdeling for klima og miljø og Hamar bibliotek.
Velkommen innom og la noe gro, oppfordrer Therese.



