Berørte gater er Storhamargata, Gunnars gate, Hallvards gate, Torfinns gate, deler av Korsgata og Olav Myntmesters gate (ferdig). Merk at også gater der det IKKE graves kan bli berørt av mørke gatelys, da flere gater er koblet på samme gatelyskurs.

– Det er vanskelig å gjennomføre gravingen uten at lysanlegget blir berørt. Så lenge anleggsarbeidet pågår, kan man dessverre ikke forvente samme standard som i en normalsituasjon, sier ingeniør vann og avløp Vidar Antonsen.

Slitne rør

Bakgrunnen for prosjektet, er at det eksisterende vann- og avløpsanlegget er gammelt og slitent, og derfor må skiftes ut. Siden gravingen skjer i den fredede Hamar-kaupangen, tas det også ekstra hensyn underveis i gravearbeidet.

Arbeidene forventes å være ferdige før jul, men asfaltering blir først utført neste år på grunn av forventede setninger i grunnen. Unntaket er Olav Myntmesters gate der det nesten er helt ferdig nå – tre fartsdempere kommer til våren.

Nye gatelys kommer

Kommunen skifter samtidig med gravearbeidet ut gatelysanlegget i de gatene der det skiftes ut vann- og avløpsledninger. Så det blir lys - etter hvert.