Nå får vi vann fra et moderne anlegg!
Vårt vannbehandlingsanlegg, Hias VBA Sandvika, ble satt i drift i 2022.
Hias hadde jobbet i 10 år med planlegging og bygging av et nytt vannbehandlingsanlegg før det ble satt i drift. Abonnenter i Hamar, Furnes og Løten med kommunal vannforsyning, kan glede seg over å få vann fra et topp moderne anlegg.
Råvannet hentes fra Mjøsa, og vanninntaket er på 250 meters dyp, 3 kilometer fra land.
Bedre rensing
Dette anlegget har utvidet rensing i forhold til det vi hadde før. Hias (og vi forbrukere) har dermed fått en vannforsyning som tilfredsstiller Drikkevannsforskriftens krav til hygienisk sikkerhet. Hias VBA Sandvika er dimensjonert for å håndtere større, fremtidige variasjoner i råvannskvaliteten i Mjøsa. Klimaendringer er blant annet med på å påvirke råvannskvaliteten vår.
To anlegg
Rundt 56 000 personer får sin vannforsyning fra de to anleggene Hias VBA Sandvika og Hias VBA Vestbygda. Disse to vannbehandlingsanleggene er nå reserveforsyning for hverandre, og de har begge kapasitet til dekke vannbehovet til alle ved utfall ved ett av anleggene. Det er innbyggere i Stange og deler av Løten som fortsatt vil få vann fra Hias VBA Vestbygda.