Parkeringsavgiftene øker fra nyttår – og det blir lik pris for alle
Fra 1. januar betaler el-biler og andre biler samme avgift for parkering. Samtidig utvides parkeringssonen til å gjelde hele Disen, og vi innfører beboerparkering for de som bor her.
Saken oppsummert
- Fra 1. januar 2026 blir det nye priser på parkering.
- El-biler har tidligere betalt halv pris, nå blir det lik pris for alle.
- Avgiftssonen utvides til Disen, og alle som bor her får tilbud om beboerparkering.
- Du kan fortsatt parkere 1 time gratis i sentrum.
- Parkeringsplassen ved Furubergstranda får parkeringsavgift på natt.
Samme pris for alle biler
Alle parkeringsprisene justeres fra 1. januar, men den største endringen gjelder deg som kjører el- eller hydrogendreven bil. Nå blir det nemlig samme pris for alle typer kjøretøy, der el-biler tidligere har betalt halv pris. Timeprisen øker samtidig til 38 kroner, og døgnprisen til 70 kroner. Prisene på abonnement øker tilsvarende.
Hvis du er bedriftskunde eller har kjøpt abonnement for el-bil i appen vår, får du informasjon direkte fra oss om endringen, så du rekker å velge om abonnementet skal fornyes til ny pris.
Se hele prislista her (lenke).
Parkeringsavgift og beboerparkering på Disen
Avgiftssonen (parkeringssone 3202) blir utvidet til Disen i løpet av første kvartal 2026. Følg med på skiltene der du skal parkere. Både parkeringsappen og kartet blir oppdatert med nye soner, og vi oppdaterer nettsiden med informasjon så snart avgiftssonen er skiltet.
Alle som bor innenfor den nye parkeringssonen på Disen, får tilbud om beboerparkering til redusert pris (dette blir beboersone E). Det er også mulig å kjøpe beboeravtaler i Vestre torg parkeringshus, men til en høyere pris enn gateparkering.
- Vi sender ut brev til alle adresser i den nye avgiftssonen, med informasjon om hvordan du kan kjøpe beboeravtaler, forteller Helge Ryen, leder for bymiljøavdelingen.
Beboeravtaler kan kjøpes på nettsiden vår hvis du har folkeregistrert adresse innenfor beboersonen. Studenter og andre som bor her uten å ha folkeregistrert adresse kan søke via søknadsskjemaet vårt.
Beboerparkering i sone E legges ut i appen, nettbutikken og søknadsskjemaet før skiltene kommer opp.
Her kan du lese mer om beboerparkering
Gratis parkering i sentrum
Parkeringsplassen utenfor Vikingskipet fortsetter å være avgiftsfri, så den kan være et godt alternativ for deg som vanligvis bruker gatene på Disen.
Gratissonen i sentrum (3211) opprettholdes med én time gratis parkering, og sonen utvides med to kvartaler i retning jernbaneparken. Sjekk i appen eller på parkeringsautomaten at du står i riktig sone.
Parkeringsavgift ved Furubergstranda
Parkeringsplassen ved Furubergstranda får parkeringsavgift på 180 kroner (nattakst klokka 22:00-08:00). Plassen blir skiltet, og parkering betales i appen til Hamar kommune eller EasyPark.