Det arbeidet som duger, er det som blir utført av dyktige hender, ledet av en klar hjerne og inspirert av et kjærlig hjerte.  Florence Nightingale.

Ordene over kunne like gjerne ha kommet fra Reidun Hov selv. Hun har gått foran og "kvistet løype" i sitt fag; i nært samarbeid med mange og kjære kollegaer på sin vei med mangeårige innsats innen undervisning, fagutvikling og forskning. 

Som sykepleier, sykepleielærer og med en doktorgrad i sykepleievitenskap, har hun gitt oss økt bevissthet og kunnskap innen lindrende omsorg, behandling for personer med utviklingshemming, og ikke minst det å ha åpenhet om døden.

Reidun Hov er i dag tilknyttet Utviklingssenter for sykehjem og hjemmetjenester i Innlandet (Hedmark) - Hamar kommune (USHT).

Utdelingen av fortjenstmedaljen ble gjort av Sigurd Tremoen, assisterende Statsforvalter i Innlandet i forbindelse med åpningen av Innlandets demenskonferanse 2025.

Møte med Kongen

Det er tradisjon at alle mottakere av Kongens Fortjenstmedalje blir invitert til mottakelse på Det kongelige slott. Kongeparet er vertskap for samlingen, der medaljemottakerne og deres ledsager trakteres med servering, taler og gjerne et musikalsk innslag.

- Som det ble sagt under utdelingen: Det er ikke bare du som får hilse på Kongen, Reidun. Han får hilse på deg.

Om Kongens Fortjenstmedalje

Kongens Fortjenstmedalje ble stiftet av Kong Haakon VII 1. februar 1908. Den deles ut som belønning for innsats av særlig samfunnsgavnlig natur på områder som kunst, kultur, vitenskap, næringsliv, sosialt og humanitært arbeid.

Statuttene for tildeling av Kongens Fortjenstmedalje endres i tråd med samfunnsutviklingen. Den siste endringen ble gjort 30. mars 2012.

Etter statuttene fra 2012 blir det ved vurderingen av kandidater lagt avgjørende vekt på samfunnsnyttig innsats over lengre tid, inkludert frivillig arbeid og engasjement. Samtidig legges det ikke lenger vekt på tjenestetid på 40 år eller mer.

Kilde: kongehuset.no